Láska prý prochází žaludkem!

Troufám si tvrdit, pominu-li mužskou část naší populace, že se v ženském pokolení (dospělého věku) vyskytují 3 skupiny žen, které se kdy otřely o slovo vaření. První skupinu tvoří ve většině případů slečny, které pojem "vaření" možná zaslechly doma, ale k plotně se dostanou jen ve stavu nouze. Druhou skupinu tvoří dámy, které o vaření něco ví, ale mají tu výhodu, že mohou vařit jen občas a tudíž mohou vařit s láskou. Největší, třetí skupinu, zastupují ženy - matky, které musí každý den v týdnu přemýšlet o tom, čím své ratolesti a drahé polovičky nakrmí (a tam se bohužel řadím i já). 

První skupina je prostě "boží", nechce se jim, nebaví je to a navíc to po nich nikdo nepožaduje a je jim možná i ve své podstatě jedno, co jedí. Pokud se v životě smíří s tím, že budou jíst po restauracích (to v tom lepším případě, pokud mají dostatek financí) nebo budou dlabat vlašák z papíru s rohlíkem, budiž jim to přáno. 

Druhé skupině upřímně závidím. Sem patří dámy, které vědí, že domácí jídlo připravené s láskou je opravdu gurmánský zážitkek a afrodiziakum pro mužského, kterého mohou dostat láskyplně připravenou dobrotou do stavu blaženosti. Vcelku jednoduchý tip na počátek romantického večera. Jelikož nemusí tyto dámy bublat každý den, jsou tedy chvíle, kdy vaří vzácné, překvapivé a velmi dobře partnery ceněné. Mají veeeelké plusové body oproti zbylým dvěma skupinám. Nepatří totiž mezi neschopné slečinky, které neumí vařit a nejsou ani věčně umolouskané mamky od plotny. Prostě femme fatale s darem připravit ty nejúžasnější dobroty pro mužské chuťové pohárky. 

Třetí skupina jsme my, pravidelné kuchařky, které se za dlouhá léta dopracovaly k velmi chutně připravenému jídlu, ale tím, že ho připravujeme takřka každý den, chybí celému obřadu jídla určitý punc jedinečnosti. Přípravu chceme mít co nejdříve za sebou, při servírování dbáme místo na estetické hledisko na praktičnost (přeci si neušpiníme haldy nádobí). De facto nám postačí pocit, že všem chutná a po naší vynikající, zdravé a domácí kuchyni rodinka jen kvete.

Jednoho dne jsem si ale řekla dost! Nechci být bublající matka, která prostě všechno stihne! Proč? prostě proto... Navštívili jsme totiž s manželem jednu párty. Majitelka domu byla typickou představitelkou 2. skupiny žen, femme fatale. Přivítala nás s úsměvem, v krásných šatech a se sklenkou sektu v ruce zvala všechny přítomné k ochutnávce připraveného menu. Připravovala specialitky dle tradiční italské přímořské kuchyně (vypadaly jako catering objednaný u Ridiho, jinak to není možné!!!). Zvládla to prý s lehkostí a navíc "řečičky", jak je příjemné připravovat speciality pro vzácné hosty, hltali všichni přítomní chlapi, včetně toho mého. A že prý dlouho nic tak dobrého nejedli.... Přiznám se, že jsem myslela, že toho mého praštím! Jsem ale kliďas (navíc ostatně i já, pokud se mohu nacpat delikatesami bez toho, že bych je musela připravit jsem prostě nadšená) a tak jsem se nenechala vyvést z míry, polkla jsem a a užívala si večera. Vnitřně jsem se rozhodla,  že tomu mému ale také vytřu zrak 

Restaurace nejsou  pro nás vzácností, pokud máme dítka z domu, nevařím a jdeme do první resturace na oběd. Gurmánské překvapení doma, při svíčkách a v příjemné atmosféře? Dobrý nápad, ale co vymyslet, jak to okořenit, jak z toho udělat neopakovatelnou záležitost? Nechat si poslat jídlo z restaurace je známý trik, který můj choť neocení, navíc pokud bude mít v hlavě tu blbost s femme fatale, která "lehce připraví ty nejlepší laskominky pro hosty SAMA". Já, jelikož pracuji, tak se mi nechce celý den šmudlat s tabulí. Večer bych nestála za nic a to ani na vlastnoručně načinčanou hostinu. Rozhodla jsem se pozvat domů kuchaře! Skvělý nápad - chlap v kuchyni, umí vařit a je sympaťák. Zorganizováno! Náš dodavatel (zážitek "mezinárodní kuchař u vás doma") jednu sobotu v podvečer přijel s celým nádobíčkem a začaly se dít věci. Připravoval pro nás 4 chodové menu, přivezl si s sebou vše potřebné a vrhl na rybí speciality. Cokoliv totiž smrdí rybinou, manžel miluje. Neustále mu koukal pod ruku, jak se co připravuje, jaké ingredience se k čemu používají. Nestačila jsem zírat. V životě sám nic neuvařil, plotna ho celý život neláká a vždy koukal až do plného talíře. Plni dojmů jsme zasedli ke společné večeři při svíčkách. To překvapení a tu radost bych vám přála v očích mého muže vidět. Můj tah s profesionálním kuchařem předčil i profesionální catering od Ridiho s femme fatale! Najednou jsem byla kreativní, organizačně schopná žena, která radost z jídla povznese ještě výše, na netradiční a originální zážitek, který ho nenudil, bavil. 

Skvělý večer, manžel se pobavil, já v jeho očích pořádně vyrostla... Chtělo by takové večery opakovat častěji, ale jako u všeho ostatního - i láska zabalená do sváteční tabule se musí dávkovat. Trochu si počkáme...

dny plné dobrot přeje Martina K.

P.S. Chcete-li mi napsat, přidat komentář k blogu, směle do toho! martina@dejtonej.cz

Jinak pokud jste našimi fanoušky, sledujte nás a naší práci:

1. youtube kanál

zde vkládáme naše videa ze zážitků a pokud jste i vy vlastníkem soukromého videa z našich zážitků, klidně nám je pošlete. Rádi je zveřejníme u nás v DejToNej video galerii.

2. Facebook stránky DejToNej

zde naleznete videa či naše příspěvky nejen ze světa zážitků. To, co by vás mohlo o nás nebo o našich zážitcích zajímat. Chcete-li s námi komunikovat, můžete i přes naše FB stránky, rádi udržujeme kontakt s našimi klienty a fandy. 

zpět